Jak się formuje społeczeństwo
Długa, ciernista droga do społeczeństwa
Polski przez wieki nie było a Polacy - chłopi pańszczyźniani - żyli pod panowaniem feudałów i obcych władców praktycznie jeszcze do II wojny światowej. Nawet już XX-wieczne zaistnienie Polski na mapie zawdzięczamy kaprysom obcych mocarstw i ich racji stanu. Zresztą kraj nasz snuje się po mapie Europy bez liczenia się z ludźmi którzy tam żyli lub żyją. Polak był do niedawna własnością feudałów i każda wieś miała swojego pana. Te niewielkie elity; polskie, żydowskie, niemieckie opuściły te ziemie do 1944 roku. Pozostaliśmy My na nowo wytyczonym kawałku Europy. Nigdy nie byliśmy społeczeństwem na miarę XXI wieku. Do niedawna byliśmy społeczeństwem agrarnym a nawet po części zbieracko-myśliwskim. Uprawialiśmy pole naszego feudała a w wolnym czasie zbieraliśmy grzyby i jagody martwiąc się tylko o to czy na przednówku starczy nam fasoli w komorze aby przeżyć do lata. Kto nie wierzy wystarczy jak posłucha swoich najstarszych żyjących przodków o czasach ich młodości. Wstęp do miast mieliśmy zamknięty. Dlatego meldunek w Warszawie jeszcze do dzisiaj podnosi niesłychanie status. Dopiero ostatnie 2-3 generacje, w nowym kraju, usiłują tworzyć Nowe Państwo. Państwo imigrantów we własnym kraju.
Dodaj komentarz